top of page
17910565009524205.jpg

Funkční vůně

Funkční vůně představují nový směr v umění krásy a péče o sebe. Reagují na rostoucí popularitu používání esenciálních olejů a aromaterapie, a současně následují tradiční požadavek na kvalitní vůni, korespondující s typem a použitím produktu. Nejde tedy o nahodilou směs příjemně vonících esenciálních olejů, ale ani čistě aromaterapeutický přístup, který se nevyhýbá značně nelibým kombinacím, pokud splňují svůj účel. Pod pojmem funkční parfémy rozumíme takové, které kromě estetického požitku z vůně přinášejí další benefity, přidanou hodnotu, funkci.

Funkční parfémy jako takové se skloňují zejména v souvislosti se snižováním stresu a spouštěním určitých neurologických odpovědí prospěšných našemu zdraví. Prostřednictvím propojení čichu a limbického systému v mozku (sídlo dlouhodobé paměti a emocí, nazývaný též savčí nebo čichový mozek) můžeme pomocí vůní pozměnit naši náladu a emocionální rozpoložení takřka v jediném okamžiku. Jednotlivé biologicky aktivní molekuly esenciálních olejů fyzicky pronikají do našeho organismu při vdechování, nebo do krevního řečiště při topickém použití a zde vyvolávají příslušné fyziologické odpovědi. Vhodně zvolený esenciální olej nebo jejich směs dokáže zlepšit naši pleť, zrelaxovat, energetizovat, tlumit bolest, zánět, podpořit imunitní systém, napomoci učení a harmonizovat nálady a emoce. Vůně totiž nevnímáme pouze nosem, olfaktorické neboli čichové receptory se nacházejí např. i na spermiích, buňkách slinivky, střev, nebo na vlasových koříncích. Jsou součástí evolučně starého systému chemické signalizace, který se vyvinul dávno před vlastním čichovým  smyslem. A současně vůně jako komplexní smyslový vjem a prožitek krásy působí na podvědomou mysl, která řídí naše emocionální odpovědi.

V psychoterapii a osobním rozvoji představují vůně jedinečnou pomůcku při přepisování vzorců chování, vycházejících z dávných zkušeností. Napomáhají odstraňování starých asociací a blokád a ukotvují vytvoření nových, pozitivních, užitečných prožitků v naší emocionální paměti. Napomáhají zaměření pozornosti na aktuální dění. Nezastupitelnou roli má vůně také v naší komunikaci s okolním světem, stejně jako je tomu u rostlin a živočichů. Ať už vůněmi komunikujeme v rámci lidského druhu (svádíme partnery, uklidňujeme děti, získáváme si přátele a klienty) s klíšťaty a komáry (prostřednictvím repelentů) s psími a kočičími přáteli (pyžamo nebo župan s naší vůní, když musí zůstat sami), představují vůně nepostradatelný komunikační most mezi většinou tvorů na Zemi.


Stručně řečeno, aromaterapie se stará především o naše zdraví, tělesnou a duševní pohodu, zatímco parfémářství je umění, které evokuje pocity a vytváří krásu. Funkční vůně tyto dvě disciplíny propojují a obohacují o současné vědecké poznatky s jejich účinkem se můžete seznámit na vlastní kůži (a čichové buňky).

bottom of page